Skip to content

Analiza Barcelona – FC Porto 28 Noiembrie

barcelona fc porto

Primele 2 clasate din grupa H a Ligii Campionilor se vor intalni marti seara intr-un meci care va decide castigatoarea grupei. Cele 2 echipe au cate 9 puncte, diferenta facandu-se la golaveraj(8-2 pentru Barcelona si 9-3 pentru Porto). Meciul tur de pe Estádio Do Dragão s-a terminat cu victoria Barcelonei, 1-0, unicul gol al partidei fiind inscris de Ferran Torres in prelungirile primei reprize.
Barcelona vine dupa o infrangere impotriva lui Sahtior, la Hamburg in urma cu 3 saptamani. Acestia au un parcurs slab si in La Liga, unde ocupa pozitia a 4-a, dupa 14 etape, avand 31 de puncte.
Absentii catalanilor pentru acest meci sunt Ter Stegen, Gavi si Sergi Roberto. In ultimele 5 partide, Barcelona a obtinut 2 victorii, impotriva celor de la Real Sociedad(1-0), Alaves(2-1),2 infrangeri impotriva celor de la Real Madrid(1-2) si Sahtior(0-1). In ultima etapa de campionat acestia au obtinut un egal pe final impotriva celor de la Rayo Vallecano.
Doi jucători care au fost cruciali pentru Barcelona în Liga Campionilor sunt Torres și João Félix. Cei doi jucători sunt cei mai buni marcatori ai echipei cu două goluri.

FC Porto vine in Catalunya dupa 4 victorii in ultimele 5 meciuri, marcand cel putin 2 goluri in fiecare din aceste victorii. Acestia au totusi ceva absente pentru acest meci, lipsind din cauza accidentarilor Wendell, Ivan Marcano, Veron, Samuel si Ivan Jaime. De asemenea David Carmo va lipsi din cauza cartonaselor galbene.
Porto a castigat cele 2 deplasari avute pana acum in acest sezon de Champions League, 3-1 impotriva celor de la Sahtior si 4-1 impotriva celor de la Antwerp.

Barcelona (4-3-3) : Pena; Cancelo, Araujo, Kounde, Balde; Pedri, De Jong, Gundogan; Yamal, Lewandowski, Felix. Antrenor: Xavi.
Absenti: Ter Stegen, Gavi, Sergi Roberto.

FC Porto (4-4-2) : Costa; Mario, Cardoso, Pepe, Zaldu; Franco, Varela, Eustaquio; Conceicao, Evanilson, Pepê. Antrenor: Sergio Conceicao

Predictia noastra pentru acest meci este ca Porto va marca, cu o cota de 1.62 la Betano.