Skip to content

Analiza Real Sociedad – RB Salzburg 29 noiembrie

reb bull real sociedad

Salzburg se deplasează miercuri, pe Reale Arena, pentru a înfrunta Real Sociedad, într-un meci din faza grupelor UEFA Champions League, gazdele având deja asigurat un loc în faza eliminatorie.
Real Sociedad s-a impus în ultimul meci din faza grupelor, cu 3-1, pe teren propriu, în fața Benficăi. Mikel Merino, Mikel Oyarzabal și Barrenetxea au marcat în această victorie. Ei au trei victorii consecutive în toate competițiile înainte de meciul cu Salzburg.
Salzburg a fost învinsă în ultimul său meci din faza grupelor, cedând cu 1-0 acasă cu Internazionale.
Real Sociedad conduce grupa cu 10 puncte. Cele trei puncte ale lui Salzburg o plasează pe locul trei, fiind în prezent în postura de a obține un loc în play-off-ul turului eliminatoriu al Europa League.
Cu 10 puncte, Internazionale este a doua în grupă și și-a asigurat locul în faza eliminatorie. Benfica este în pericol de eliminare din competiția europeană, fiind pe locul patru, cu zero puncte.
În prima confruntare din faza grupelor dintre cele două cluburi, pe Red Bull Arena, la 3 octombrie, Real Sociedad s-a impus cu 2-0. Mikel Oyarzabal a deschis scorul pentru la Real în minutul 7. Brais Mendez a marcat și el.
În atac, Mendez a fost un jucător cheie pentru Real Sociedad în Liga Campionilor. El este cel mai bun marcator al clubului cu trei goluri, dintre care două au fost primele care au dat tonul meciului. Oscar Gloukh a fost cel mai prolific jucător pentru Salzburg, marcând două goluri în acest sezon al Ligii Campionilor.
Gazdele au marcat în fiecare dintre cele patru meciuri din Liga Campionilor din acest sezon.
În cele două confruntări anterioare din Liga Campionilor disputate pe teren propriu în acest sezon, Real Sociedad are o victorie și o remiză.
Salzburg are o victorie și o înfrângere în deplasare în competiția din acest sezon, în două confruntări. Formația austriacă va încerca să prelungească o serie de trei meciuri fără înfrângere în deplasare (W1 D2 L0) în toate competițiile.
În ultimele șase meciuri disputate în toate competițiile, Real Sociedad a obținut patru victorii, un egal și o înfrângere. Au marcat 11 goluri și au primit șase în această perioadă, marcând primii în patru din cele șase confruntări. Majoritatea golurilor lor (șase) au venit în prima repriză, în timp ce adversarii lor au marcat o dată în primele 45 de minute. Salzburg a obținut trei victorii, două remize și o înfrângere în ultimele șase meciuri. Au marcat nouă goluri și au primit patru în această perioadă, marcând primul în două din cele șase. Au avut trei goluri în prima repriză, în timp ce adversarii lor au înscris doar unul înainte de pauză.

Sociedad (4-3-3) : Remiro; Odriozola, Elustondo, Le Normand, Tierney; Zubimendi, Merino, Mendez; Zakharyan, Sadiq, Barrenetxea. Antrenor: Imanol Alguacil.
Absenti: Martin Merquelanz, Carlos Fernandez, Andre Silva(accidentati).

RB Salzburg (4-3-1-2) : Schlager; Dedic, Piatkowski, Pavlovic, Ulmer; Sucic, Bidstrup, Amankwah; Gloukh; Konate, Simic. Antrenor: Gerhard Struber.
Absenti: Okoh, Koita, Omoregie, Solet, Baidoo, Wallner, Fernando, Piatkowski, Terzic, Kameri, Kjaergaard(accidentati)

Pontul pentru acest meci este Ambele echipe marcheaza sau Peste 2.5 goluri cu o cota de 1.50 la Betano.